trybuna

Awans do Ekstraklasy

31 sierpnia 2018 0

awans do ekstraklasy

Baraże do Ekstraklasy często wiążą się z walką o śmierć i życie klubów rywalizujących o awans do tejże klasy rozgrywkowej. Nasuwa się zapewne pytanie – jaki jest w tym cel? Odpowiedź tą można argumentować ambicjami zawodników i zarządu, chęcią podniesienia prestiżu klubu, zdobywania trofeów, ale nie można również zaprzeczyć temu, że w grę wchodzą przede wszystkim większe pieniądze.

Awans do Ekstraklasy czy jest możliwy

Biorąc pod uwagę pierwszy z wymienionych powodów, z pewnością nie można odmówić chęci do gry zespołom wkraczającym do najwyższej ligi rozgrywkowej. W ciągu ostatniej dekady tylko trzy drużyny nie zdołały utrzymać się w swoim pierwszym sezonie w Ekstraklasie. Mowa tu oczywiście o ŁKS-ie Łódź (2012 r.), GKS-ie Bełchatów (2015 r.) oraz Sandecji Nowy Sącz (2018 r.).

Awans i finanse

Nie należy również ukrywać faktu, że zawodnikom zależy na większych pieniądzach. Ostatnimi czasy kluby obiecują swoim zawodnikom premię jednego miliona złotych do podziału w przypadku wywalczenia awansu do Ekstraklasy. Przypadki takie miały miejsce, chociażby w zespołach Zagłębia, Wisły i Sandecji. Nie tylko zawodnicy na tym korzystają, ale również sam klub, który zyskuje lepsze perspektywy ekonomiczne w postaci nowych sponsorów i praw do transmisji.
Do tej pory historia była świadkiem niewielu spektakularnych awansów beniaminków do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W 1937 r. Cracovia (która do tej pory zdążyła zostać beniaminkiem rekordowe 8 razy) zdobyła tytuł mistrza Polski, z kolei wicemistrzostwo przypadło drugiemu beniaminkowi – AKS Chorzów. Wyczyn ten powtórzył Ruch Chorzów w sezonie 88/89.

Nowe zespoły debiutują w lidze

W ostatnich latach do polskiej Ekstraklasy awansuje coraz więcej debiutantów, zwanych „beniaminkami absolutnymi”. Przykładami mogą być zespoły Termalicy Niecieczy, Sandecji Nowy Sącz, czy też świeżo upieczonego beniaminka sezonu 2018/2019 – Miedzi Legnicy. W nowym sezonie Ekstraklasy zespołowi z Legnicy będzie towarzyszyło Zagłębie Sosnowiec, które powraca na najwyższy szczebel rozgrywek piłkarskich po dziesięcioletniej przerwie.

Zasady awansu

Od kolejnego sezonu 2019/2020 zostaną zmienione zasady awansu do polskiej Ekstraklasy. Jak dotąd tylko dwie drużyny mogły cieszyć się awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zgodnie z decyzją rady nadzorczej Ekstraklasy, od przyszłego sezonu awans otrzymają trzy drużyny, które zajmą miejsca trzech spadkowiczów. Kwestie awansu zostaną określone w późniejszym czasie przez PZPN.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *