trybuna

Co to są derby

14 sierpnia 2018 0

co to są derby

Nic nie wzbudza większych emocji kibiców jak spotkanie dwóch lokalnych drużyn sportowych. Bogata oprawa przygotowana przez kibiców, bojowo nastawieni zawodnicy przed rozpoczęciem rozgrywki i rozochoceni widzowie przed telewizorami. Starcie miejscowych gigantów jest określane mianem „derbów”, czyli meczu drużyn z jednego miasta lub regionu.

Najpopularniejsze derby

Etymologia tego wyrażenia sięga XVIII wieku. Derby są nazwą miejscowości w Anglii, w której odbywały się wyścigi koni. Ponad 100 lat później wyraz ten zmienił znaczenie i zaczął odnosić się do rozgrywek sportowych. W Europie termin ten jest najczęściej używany w nawiązaniu do meczów piłkarskich, ale obowiązuje też inne rozgrywki, np. koszykówkę, siatkówkę czy też piłkę ręczną.
W Polsce najbardziej znanymi derbami są derby Krakowa, Górnego Śląska, Warszawy oraz Trójmiasta. Mowa tutaj oczywiście o konfrontacjach zespołów Cracovii z Wisłą, Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów, Polonii z Legią oraz Lechii Gdańsk z Arką Gdynia. W Europie jednymi z bardziej prestiżowych pojedynków derbowych są pojedynki Interu Mediolan z AC Milanem, Realu Madryt z Atletico, Manchesteru City z Manchesterem United, a także tzw. gran derbi – czyli pojedynek pomiędzy Realem Madryt a FC Barceloną.

Dużo emocji na stadionie

Rozgrywki te niosą za sobą niesamowitą atmosferę, która udziela się zarówno zawodnikom, jak i kibicom. Obie drużyny często są do siebie wrogo nastawione, co prowadzi do szybkiej eskalacji boiskowych potyczek. Całość jest podżegana przez stadionowych chuliganów, którym nie zależy na tylko i wyłącznie na mobilizowaniu swojej drużyny do walki, ale też na tzw. „zadymie”. Im więcej spustoszenia i rozróby – tym lepiej.

Wydarzenia podczas derbów

Ostatnie zdanie zbyt bardzo do serca wzięli sobie kibice Levskiego Sofia, którzy wysadzili bombę na samym środku boiska piłkarskiego. Sytuacja miała miejsce stosunkowo niedawno, mianowicie w kwietniu 2018r. Drużyna Levskiego Sofia mierzyła się z drużyną CSKA, a sam mecz zakończył się remisem 2:2. W wyniku wybuchu bomby bardzo poważnie ucierpiała policjantka, której grozi utrata wzroku. Taki sam incydent miał miejsce w 2000r., również podczas derbów Sofii, kiedy to jeden z kibiców CSKA zmarł na skutek podobnego wybuchu. Jedyna refleksja jaka przychodzi na myśl brzmi – Czy aby na pewno takie sytuacje są warte zdrowia i życia innych ludzi?

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *